Jakou e-book čtečku na Vánoce v roce 2023

Co byl vždy pěkný dárek? Kniha. Co je ještě lepší a hodnotnější dárek? E-book čtečka neboli čtečka elektronických knih. Pokud jste se rozhodli udělat radost sobě nebo někomu blízkému právě čtečkou (a to se nedivím), je dost možné, že nevíte jakou vybrat. Možná nemusíte trávit hodiny hledáním - čtením popisů, recenzí, diskuzních fór a zkušeností uživatelů, možná stačí jen dočíst tento text.

vanoce_ebook_ctecky

Pokud ještě nejste přesvědčeni, že čtečka je to pravé, přečtěte si výhody e-book čteček. Doba pokročila a věřím, že již není tak často nutné někomu vysvětlovat, co to e-book čtečka je, respektive že něco takového existuje :-)
Od zájemců, kteří zvažují pořízení ebook čtečky často slýchám:

  • Rád čtu a klasické knihy už nemám kde dávat."
  • Jezdíme na dovolenou a vozit klasické knihy je velká otrava."
  • Chci si číst i v noci a nerušit moc partnera v posteli lampičkou/světlem"
  • Potřebuji si zvětšit písmo a v klasické knize to nelze."

...a tak dále. Těch důvodů může být spousta a některé výhody, které čtečky mají, vás ani nenapadnou, dokud si je sami nezažijete. Ty vám dojdou, až se např. budete snažit zkrotit neposlušnou papírovou knihu, aby se pořád nezavírala :-)

Samozřejmě musíte výběr čtečky přizpůsobit požadavkům uživatele čtečky, neexistuje něco jako "univerzální nejlepší čtečka pro všechny", můžu jen říct "nejvíce lidem bude nejvíce vyhovovat tato" - ale co když zrovna vy (či obdarovaný/ná) potřebujete jinou, to se dozvíme až pozdě, když to nevezmeme v úvahu při výběru, a to by byla škoda. Takže vždy přihlédněte k požadavkům na čtečku, popř. věku či "typu" uživatele (např. student, důchodce, ...) nebo zkušenostem s technikou.

Musím si nejdříve tzv. přihřát polívčičku a sdělit Vám, co vás čeká při nákupu v mém e-shopu navíc.

Výhody nákupu na aXOs.cz - specialista na e-book čtečky

  • Odborné poradenství. Neprodávám  jen zboží, prodávám také službu (v ceně zboží). Služba nejde vidět, ale všimli jste si, že ji dávám na první místo? To je to, co nejvíc odlišuje... Poradím před nákupemse zkušenostmi od roku 2011, poradím i po nákupu. Hodnota této odbornosti a péče může být nevyčíslitelná. Poprodejní péče, odbornost a lidskost a dostupnost poradenství se může leckomu hodit. Snažím se poradit všem zákazníkům a snažím se poradit rychle. Ve velkých e-shopech je to samý automat a umělá inteligence, to jste jistě zachytili.
  • Knižní bonusy. Ke všem čtečkám z nabídky přidám zdarma kolekci cca 7500 e-knih zdarma a voucher na tři e-knihy z nabídky Palmknihy. Nechci vás utáhnout na vařené nudli. Jste jistě inteligentní lidé, takže je vám jasné, že nejde o tisíce komerčních novinek v hodnotě statisíců. Jde o díla, kterým vypršely autorská práva. Řekněme "povinná literatura". Nicméně je na jednom místě, lusknete prsty a máte ji na zlatém podnosu. Stejně tak e-knihy z Palmknihy není možné vybrat individuálně, ale jde o tři konkrétní tituly. Ale jsou to kvalitní kousky v hodnotě stokorun. A když čtečku opatrně rozbalíte, zprovozníte a stáhnete do ní tyto tři e-knihy, povýšíte vánoční dárek na další úroveň.
  • Může toho být případně víc, proč nakupovat u nás.

No a teď už k tomu, kvůli čemu jste si rozklikli tento článek :-)

Jakou čtečku na Vánoce 2023?

pocketbook_inkpad_4

Často jsem slýchával od zákazníků dotaz "jakou čtečku byste si vybral vy?". To je dotaz položený úplně špatně, ale dnes na něj napíšu odpověď :-) Protože to je čtečka, kterou bych doporučil typickému českému čtenáři či čtenářce. Je to PocketBook Inkpad 4. Já bych si ji nejen koupil, já to udělal :-) Stydím se to možná napsat, ale důvodem, proč jsem chtěl nahradit svůj Inkpad 3 používaný od roku 2018 je titěrný - USB konektor. Stávající čtečka používá již zastaralou verzi microUSB, kdežto novinka má konečně USB-C. Pokud máte "moderní domácnost", kde se snažíte mít jednu nabíječku/kabel vhodnou na všechno, ale komplikuje vám to jedno zařízení, tak je to k vzteku. Jenže sám jsem byl a stále jsem překvapený, jak mě Inkpad 4 nadchnul, byť jsem od něj nic kromě jiného konektoru nečekal. Hlavně svým displejem. Používá nejnovější panel E-Ink Carta 1200, který je dle výrobce panelu o 20 % lepší v kontrastu. To jsem neměřil ani neporovnával, já to prostě každý den vidím, ať už je den nebo tma, ten displej je nádhera, božsky se z něj čte. Zároveň, byť přes u čteček velký displej, jde stále o relativně kompaktní zařízení a přišel jsem na chuť i originálnímu flipovému "pouzdru-nepouzdru", které znatelně nezvyšuje ani váhu ani rozměry.

Pokud by na vás byla úhlopříčka 7,8" moc a chtěli byste stejně kvalitní displej a funkčnosti čtečky, tak pak je zde 7" varianta - PocketBook ERA 16GB nebo 64GB varianta (mimochodem Test Winner s hodnocením 1,8 v časopisu Computer Bild z čísla 18/2022).

Tyhle dvě krásky, Inkpad 4 a ERA jsou vodotěsné, mají hardwarové tlačítka pro otáčení stránek, příjemné nasvícení displeje s možností nastavit barevnou teplotu od studených, přes neutrální, po teplé tóny (eliminace tzv. "modrého světla"), bohatou podporu formátů, jednoduchou obsluhu včetně českého menu, české či anglické předčítání textu, atd.

Nicméně i když PocketBook Inkpad 4 doporučuju všemi dvaceti, neumožnuje jisté specifikum, které je však často od uživatelů vyžadováno - neumožňuje půjčování e-knih z knihoven. Nejbližší podobná čtečka s touto funkcionalitou je z nabídky Onyx Boox Page. Shodou okolností má rovněž stejný E-Ink panel, jen o palec menší úhlopříčku.

Nejprodávanější čtečka na Vánoce 2023

verse_pro_ctecka_eknih

Výše jsem uvedl čtečku, která je boží, ale má tři problémy...pro někoho samozřejmě. Prvním je absence půjčování e-knih z knihoven, to už jsem probral. Druhý je cena a třetí je větší velikost/úhlopříčka. Myslím, že ta cena hraje velkou roli. Každá koruna investovaná do Inkpadu 4 se vyplatí (kupujete teď, ale měla by vám sloužit i dlouhé roky - tu dobu pak budete benefitovat z té počáteční investice), ale pro někoho je to prostě drahé a tolik peněz za čtečku nedá.
Proto zde zmíním čtečku, která není tak úžasná jako Inkpad, ale určitě bude nejprodávanější čtečka před Vánoci 2023 - PocketBook Verse PRO (to "PRO" je důležité), což je náhrada za veleúspěšný ukončený model PocketBook Touch HD3, hit (nejen) každých Vánoc. Na straně softwaru nehledejte rozdíly, hlavní rozdíl oproti Inkpad 4  či ERA je NEvyužití dosud nejlepšího E-Ink displeje. Verse Pro je vlastně to samé co HD3, akorát v jiném těle - a s jiným modernějším konektorem USB-C :-)

A ještě letem světem odpovědi na časté dotazy:

Chci čtečku s barevným displejem, jsou takové?
Ano, v dnešní době už jsou takové. Přináší to nějaké výhodu (barvy) a nějaké nevýhody (horší vlastnosti displeje, obzvláště viditelná a otravná mřížka přes celý displej nebo třeba faktická nutnost mít neustále zapnuté podsvícení, aby bylo na zobrazený text vidět). Proto zvažte, zda barevný displej skutečně potřebujete a budete mít čím "nakrmit" - tedy že budete mít opravdu e-knihy nebo dokumenty, kde vůbec nějaké barvy jsou, popř. jsou tam důležitá součást obsahu. Pokud chcete číst beletrii, tak mé důrazné doporučení je zůstat u "černobílých" displejů (ve skutečnosti zvládnou 16 odstínů šedé, nejsou tedy tak úplně černobílé :-)
Pokud vyloženě chcete čtečku s barevným displejem, seženete. Od Onyx Boox i od Pocketbooku. Byť jsem se snažil prezentovat jejich nevýhody, vratkovost od zákazníků byla na můj vkus vysoká, tak je dále nenabízím a s klidným srdcem vás odkáži na konkurenci. Já vás varoval...

Chci čtečku na půjčování e-knih, umí to všechny čtečky?
Ne, neumí. Do "běžné" čtečky nahrajete (třeba zakoupený) soubor s e-knihou a ten umí čtečka zobrazit. Půjčování e-knih probíhá přes různé "mobilní" aplikace, kterými se provozovatel snaží zajistit to, že se e-knihy nebudou levně zneužívat. Což je pochopitelné. Problém je ten, že čtečky jsou většinou uzavřené zařízení a aplikace do nich instalovat nejdou.
V tomto směru jsou však výjimky, aplikaci pro půjčování e-knih z knihoven (Palmknihy) lze doinstalovat do těchto čteček.

Chci darovat čtečku starší osobě, kterou?
Předpokládám, že cítíte stejně jako já, že v případě nákupu čtečky pro seniora není nutné pořizovat to nejlepší. Prostě by to už nedocenili. Tam bude důležité hlavně jednoduchá obsluha a férové parametry. Můj první tip by tedy byla čtečka PocketBook Basic Lux 4. Ta je sice nejlevnější z nabídky, ale dobrý základ. Úplně bez obav a s čistým svědomím ji pořiďte. S čistým svědomím, pokud není problém starý microUSB konektor. Pokud by měla umět "napojení na knihovny", tak si dost připlatíte za Onyx Boox Poke 5. Někdo by dostal nápad, že "by to chtělo něco s větším displejem, protože už hůř vidí..." - tam  je každá rada drahá. Buď to bude úžasný, ale drahý Inkpad 4 nebo velký, relativně levný, ale ... velký a těžký Inkpad Lite.
Zároveň důležitý apel - mám spoustu třeba osmdesátiletých zákazníků (oni to na sebe hned prásknou, abych byl v obraze :-), kteří chtějí čtečku, zavolají, poradí se a jsou ze čtečky nadšeni. Ale pak je tu druhá skupina dříve narozených, kteří o čtečce nikdy neuvažovali, moderní techniku řekněme "nemusí" a pak přijde někdo mladší z jejich rodiny a bez kousku citu k situaci čtečku pořídí a je z toho trápení. Pokud máte čtečku jako překvápko, tak dobře zvažte, jestli takový moderní dárek u dříve narozených padne na úrodnou půdu. To je váš úkol to dobře zhodnotit, ne můj.

Proč tu není nic o Kindlech?
Čtečky Amazon Kindle jsou hardwarově kvalitní zařízení. Nejsou primárně vytvořeny pro "běžného českého uživatele". Pro něj mají spoustu omezení. Pokud po Kindlu toužíte, tak si jej kupte. Nejvýhodněji to bývá většinou u zdroje. Postupem času v mém e-shopu o Kindly zájem opadl a já je přestal prodávat úplně. Je to tak jednodušší pro všechny.

Tak a to je vše. Vyberte a kupte dobře ;-) A nezapomeňte, že máme nejen čtečky, ale i pouzdra pro čtečky.

Pěkné a pohodové Vánoce!